Loading...
The NEWS
Follow our blog for updates on the progress of the conference preparation.
Blog Thumbnail
اینترنت 5 جی دنیای تلفن‌های هوشمند را دگرگون خواهد کرد

همان‌طور که می‌دانید اینترنت موبایل از جی پی آر اس (GPRS) آغاز شد که در آن زمان تحول عظیمی ایجاد کرده بود. ممکن است که سرویس جی‌ پی آر اس برای بسیاری از کاربران خاطره‌انگیز باشد، این سرویس در واقع نسل اول اینترنت موبایل بود که سرعتی بین 120 و 384Kb بر هر ثانیه را ارائه می‌داد، اکنون بیشتر گوشی‌های هوشمند مجهز به نسل آخر این سرویس یعنی 4 جی (4G) هستند و با توجه به خبرهای جدید، اینترنت 5 جی هم در راه است.

با آمدن نسل دوم اینترنت یعنی 2 جی (2G) استفاده از نسل اول کاهش یافت، لازم به ذکر است که این سرویس در ابتدا روی دستگاه‌های بلک‌بری به ارمغان آورده شد. پس از آن آیفون اپل به نسل سوم یعنی 3 جی (3G) مجهز شد، البته این سرویس سرعت واقعی را برای همه ارائه نمی‌داد، این نسل که با نام EDGE هم شناخته شده بود سرعت 473Kb بر هر ثانیه را ارائه می‌داد.

پس از پایان دوره 3 جی نوبت به نسل چهارم یعنی همان 4 جی رسید و در واقع این سرویس صنعت موبایل را به‌صورت کلی تغییر داد و به‌طور معمول سرعتی بالغ بر 150Mb بر هر ثانیه را برای کاربران موبایل به ارمغان آورده بود، اینترنت 4 جی اکنون چند سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرد و در واقع واریزن LTE را در اواخر 2010 ارائه داد و در حال حاضر به نظر می‌رسد که نسل بعدی اینرتنت با نام 5 جی (5G) در حال تکامل یافتن است.

سرعت نسل پنجم اینترنت قرار است که در حدود 20Gb در ثانیه باشد که به‌مراتب بسیار سریع‌تر از اینترنت 4 جی خواهد بود، این رقم 200 برابر از سریع‌ترین ISP ایالات متحده آمریکا سریع‌تر است. حال اینترنت 5 جی چه کاربردی برای ما دارد؟ مسلما با این سرویس کاربران قادر خواهد بود که بالاترین رزولوشن فیلم یعنی 4K را بی‌عیب و نقص ببینند، همچنین دانلود فایل‌ها سریع‌تر انجام خواهد شد.

این روزها دستگاه‌ها متعددی برای برقراری اینترنت نیاز است و درنتیجه سرعت کاهش می‌یابد، اما اینترنت 5 جی پهنای باند بسیار سریع‌تری را ارائه می‌دهد، بنابراین دنیای مجازی تکمیل‌تر از گذشته خواهد شد. همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر هیچ گوشی هوشمند یا تبلتی وجود ندارد که از 5 جی پشتیبانی کند. البته لازم نیست درباره این مسئله نگرانی چندانی داشته باشید، اینترنت 5 جی در سال 2020 آغاز به کار می‌کند و شبکه‌های AT&T و ورایزن از ارائه دهندگان آن هستند.

در ایران: به نظر می رسد ایرانسل قصد دارد خود را به سرعت به اپراتورهای رده اول دنیا رسانده و بعد از معرفی و عرضه شبکه نسل سوم و چهارم تلفن همراه حالا در حال تست نسل پنجم شبکه تلفن همراه در ایران است. بر طبق شواهد موجود ایرانسل به صورت پایلوت در بعضی مناطق ایران، اینترنت نسل پنجم را عرضه و قرار است آن را به زودی به صورت رسمی اعلام کند.

ورایزن، پرچمدار اینترنت نسل 5

اپراتور ورایزن (Verizon) که در ایالات متحده‌ی آمریکا فعالیت می‌کند، یکی از بزرگ‌ترین اپراتورهای مخابراتی جهان محسوب می‌شود که در زمینه‌ی توسعه‌ و راه‌اندازی فناوری‌های جدید همواره پیشگام بوده است و این بار نیز برای عرضه‌ی شبکه‌ی اینترنت 5G پیشقدم شده است تا به‌عنوان رهبر نسل بعدی اینترنت موبایل لقب بگیرد.

ورایزن پیش از این نیز وعده داده بود که اینترنت 5G را زودتر از تمام اپراتورهای دیگر در جهان راه‌اندازی کند و به نظر می‌رسد که برای عملی کردن این وعده، مدیران این برند محبوب بسیار مصمم هستند و تلاش زیادی می‌کنند. بعد از راه‌اندازی اینترنت 4G و شبکه‌ی LTE برای اولین بار در ایالات متحده که آن‌هم توسط این اپراتور انجام شد، حالا مهندسان ورایزن با تعیین مشخصات و چهارچوب‌های رادیویی برای نسل پنجم اینترنت موبایل، یک گام دیگر برای عملی کردن و در اختیار قرار دادن این شبکه‌ی پیشرفته برای کاربران برداشته‌اند.

شبکه‌‌ی اینترنت شبکه‌‌ی اینترنت 5G که گفته می‌شود دارای سرعتی معادل ۱۰۰ برابر سرعت اینترنت LTE یا 4G خواهد بود، هنوز در مرحله‌ی توسعه و آزمایش قرار دارد و به همین دلیل هم قبل از اینکه اپراتورهای مخابراتی بخواهند اقدامات عملی برای نصب تجهیزات سخت افزاری و دکل‌های خود را انجام دهند، نیاز است که پروتکل‌های تئوری و چهارچوب‌های خود را برای این شبکه‌ی جدید تنظیم کنند تا با تعیین یک استاندارد مشترک، راه‌اندازی این شبکه به واقعیت بپیوندد.

به همین منظور هم اپراتور ورایزن به‌تازگی تعیین این چهارچوب‌ها و مشخصات رادیویی برای اینترنت 5G را به اتمام رسانده است تا بار دیگر و بازهم در زمینه‌ی اینترنت موبایل، نام خود را به یکی از اولین‌ها در ایالات متحده‌ی آمریکا تبدیل کند. این مشخصات رادیویی دقیقا مشابه یک دستور‌العمل و چهارچوب راهبردی عمل خواهند کرد و تمام کمپانی‌های دخیل در تولید، توسعه و عرضه‌ی اینترنت 5G برای کاربران نظیر تولیدکنندگان اسمارت فون و دیگر گجت‌های الکترونیکی که قرار است از اینترنت 5G پشتیبانی کنند، تامین‌کنندگان قطعات رادیویی و چیپست‌های دریافت‌کننده‌ی این امواج به همراه سازندگان مودم و دیگر تجهیزات مرتبط می‌توانند با بهره‌گیری از آنها و دنبال کردن خطوط تعیین شده توسط مهندسان مخابراتی این اپراتور، در جهت راه‌اندازی هر چه سریع‌تر و باکیفیت‌تر نسل پنجم شبکه‌ی اینترنت موبایل فعالیت کنند.

ورایزن کار بر روی شبکه‌ی 5 جی را از ماه فوریه و با همکاری کمپانی سامسونگ آغاز کرد و بعد از اجرای چندین مرحله‌ی آزمایشی مختلف، سرانجام موفق شده است که این مشخصات رادیویی را تدوین کرده و به ثبت برساند؛ پیشرفت چشم‌گیر ورایزن در این زمینه باعث شده است که دیگر اپراتورهای مطرح آمریکایی نظیر اپراتور AT&T نیز از این روش استفاده کنند.

جالب است بدانید که در این مرحله و تا همین‌جا که منجر به تعیین مشخصات رادیوی نسل پنجم اینترنت موبایل شده است، کمپانی‌های نوکیا، ال‌جی، کوالکام، سیسکو، اریکسون، اینتل و سامسونگ با ورایزن همکاری داشته‌اند تا ثابت شود که انجام چنین پروژه‌‌های انقلابی و عظیمی در دنیای تکنولوژی، تنها با همکاری غول‌های بزرگ این عرصه از سراسر جهان ممکن می‌شود. در ضمن باید بدانید که مشخصات و چهارچوب‌های تعیین شده در حال حاضر، بر اساس نتایج آزمایش‌هایی انجام گرفته‌اند که تا به اینجا توسط ورایزن اجرا شده‌اند و به همین دلیل ممکن است که تا چهار سال دیگر یعنی سال ۲۰۲۰ که گفته می‌شود آغاز عرضه‌ی اینترنت ۵ جی در آن سال انجام خواهد گرفت، این مشخصات ممکن است که با تغییراتی همراه شوند.